CHRZEST

Chrzest jest to pierwszy i najpotrzebniejszy sakrament, który gładzi grzech pierworodny, daje nam życie nadprzyrodzone i czyni nas Członkami Kościoła Katolickiego.

1. Chrzest ustanowił Pan Jezus przed swoim wniebowstąpieniem, mówiąc do Apostołów: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.  Uczcie  je  zachowywać  wszystko,  co  wam przykazałem”  (Mt. 28,19-20).

2. Istotny obrzęd chrztu polega na zanurzeniu kandydata w wodzie lub  polaniu wodą jego  głowy z   równoczesnym wezwaniem Trójcy Świętej, to znaczy Ojca, Syna i Ducha Świętego.
  3. Chrzest gładzi grzech pierworodny i wszystkie grzechy osobiste, daje życie łaski i czyni człowieka dzieckiem Bożym, członkiem Kościoła.
  4. Chrzest wyciska w duszy niezatarte znamię, które uzdalnia człowieka do udziału w życiu religijnym. Chrzest nie może być powtórzony.
  5. Chrztu udziela kapłan lub diakon. W razie konieczności każda osoba może udzielić chrztu, pod warunkiem, że ma intencję uczynienia tego, co czyni Kościół, i poleje wodą głowę kandydata, mówiąc: „Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.