Historia kościoła

HISTORIA KOŚCIOŁA

Kościół pod wezwaniem Św. Michała Archanioła został wybudowany w 1268 roku lub później. Wzmiankowany już w 1682 r. Początkowo była to budowla murowana jednonawowa bez kaplic. W 1363 roku kościół został rozbudowany. Ze starej budowli powstało prezbiterium, a do niego dobudowano nawę główną i dwie nawy boczne. Obok kościoła wybudowano dzwonnicę. Kościół został spalony w 1449 r. a następnie odbudowany. Do 1473 roku kościół był pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Ponownie spalony w czasie wojny trzydziestoletniej (prawdopodobnie w 1633 r.) i odbudowany. Odnowiony i przebudowany przed 1671 r. staraniem biskupa Sebastiana Rostocka. W 1833 przeżył pożar dachu, który odbudowano w roku następnym. Został częściowo regotyzowany w 1893 r. (m. i. wprowadzenie żeber na sklepieniu nawy głównej, obmurowanie i wykonanie portali zewnętrznych, polichromia wnętrza i szereg zmian w wystroju). Świątynia posiada wczesnogotyckie prezbiterium pochodzące z 4 ćw. XIII wieku. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia z przełomu XV-XVI wieku. Ołtarz główny w stylu późnobarokowym ufundowany został w 1729 r. przez księdza Henryka Schmidta, a wykonany przez rzeźbiarza Michała Kosslera z Niemodlina i malarza Melchiora Franciszka Ansi. Ponadto w kościele znajduje się barokowa chrzcielnica marmurowa, barokowy prospekt organowy i dzwon, który był przelany w 1833 r. i umieszczony nad prezbiterium. Murowana wieża z krenelażem (blankami) o wysokości ponad 60 m pochodząca z XVI wieku jest zakończona wysoką, ośmioboczną murowaną i otynkowaną iglicą ceglaną, zwieńczoną chorągiewką z datą 1736.