Krucjata Maryjna

Krucjata Maryjna - Dzieci Maryi

Powstanie wspólnoty Dzieci Maryi w Kościele Powszechnym Pamiątka z pasowaniazawdzięczamy św. Katarzynie Labouré. To właśnie jej w 1835 roku Maryja oznajmiła, że chce, aby powstała taka wspólnota, której będzie udzielała wiele łask. Siostra Katarzyna oznajmiła swojemu spowiednikowi o żądaniu Najświętszej Maryi Panny i robiła wszystko, aby prośba Matki Bożej została spełniona.     Powstaje stowarzyszenie młodych dziewcząt, Dzieci Maryi, zjednoczone wspólną czcią dla Matki Bożej. W 1847 roku wspólnota zostaje włączona do rzymskiej Sodalicji Mariańskiej, prowadzonej przez Jezuitów.

Polsce pierwsze wspólnoty zaczęto zakładać w drugiej połowie XIX w. W zależności od parafii Stowarzyszenie Dzieci Maryi może przybierać różne nazwy np. Marianki czy, jak to ma miejsce w naszej parafii Krucjata Maryjna.

Krucjata Maryjna to grupa dziewcząt, które zawierzyły swoje życie Matce Bożej. Na spotkaniach omawiają Pismo Święte oraz rozmawiają o życiu, nurtujących je problemach. Nie brakuje też miejsca na zabawę.

Już pewnie przywykliśmy na Mszach i nabożeństwach do widoku dziewcząt pełniących swą służbę w niebieskich pelerynkach z Cudownym Medalikiem na kolorowej wstążce. Wspólnota ta posiada piękny rytuał przyjęcia polegający na publicznym oddaniu się Matce Bożej i nałożeniu Cudownego Medalika. Dzieci Maryi mają bardzo wyraźne miejsce podczas liturgii - w bardzo bliskim, choć nie bezpośrednim, sąsiedztwie ołtarza, przy Jezusie jak Maryja.

X przykazań Dziecka Maryi

1. Nie opuszcza porannej i wieczornej modlitwy.
  2. W Kościele modli się pobożnie, bez rozglądania patrzy na tabernakulum.
  3. Jest gorliwą apostołką wśród koleżanek i kolegów.
  4. Odznacza się posłuszeństwem wobec rodziców i przełożonych.
  5. Jest wzorem dobroci, unika wszelkich sprzeczek i kłótni.
  6. Jest aniołem czystości i brzydzi się wszystkim, co nieskromne.
  7. Stara się być pilną w nauce i religijnych obowiązkach.
  8. Jest miłośniczką prawdy i nigdy nie kłamie.
  9. Jest pełna radości i życia i stara się ją sprawić całemu otoczeniu.
  10. Jest uczynna dla wszystkich i brzydzi się samolubstwem.

Obowiązki Dziecka Maryi:

1. Dziecko Maryi żyje w łączności z Bogiem.
  2. Bierze czynny udział w Eucharystii.
  3. Czci Niepokalaną i pragnie Ją naśladować.
  4. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie.
  5. Pogłębia swoją wiedzę religijną. Uczęszcza na spotkania Dzieci Maryi.
  6. Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie.
  7. Dba o religijną atmosferę w rodzinie.
  8. Jest wzorem ucznia.
  9. Śpieszy bliźnim z pomocą.
  10. Jest apostołem wśród otoczenia.

Jeśli chciałabyś dołączyć do wspólnoty Krucjaty Maryjnej naszej parafii przyjdź koniecznie na spotkanie. Przywita Cię miła grupa dziewcząt i przyjazna atmosfera. Serdecznie zapraszamy!